Vai Jūs ticat Maslova piramīdai, nu bet tā nopietni un personīgi

Es atkal esmu pārlasījies Futurism.com rakstus - ir tāds portāls, kas apkopo ziņas no Wired, MIT Technology Review, Science, Nature, Physical Review utt. un dažreiz ieliek arī redakcijas rakstus.

Viens no rakstiem atkal ir par universālo pamatienākumu un šoreiz rakstā ir pieminēta Maslova pirmīda. Parasti UPI pretinieki saka, ka bezonasacījumu ienākumi cilvēku padarot par dārzeni, viņš neko nedara, tikai guļ, skatās TV un ēd čipsus un dzer alu. Pat uz sporta zāli vairs neiet un nepiedalās vietājā korīt un arī uz Dziesmusvētkiem negrib braukt.

Bet kā tas ir īstenībā. Nopietni psihologi taču tic Maslova piramīdai - proti, kad pamatvajadzības ir apmierinātas, tad cilvēks tiecas augt. Man paziņas parasti citē piemērus, kur cilvēki uz pabalstiem patiešam ir kļuvuši par dārzeņiem. Bet es tad iebilstu - pirmkārt pabalsti ir īslaicīgi, tie nerada drošību un drošība ir Maslova pirmamīdas pats pamats. Otrkārt - LV pabalsti ir mazi, ar tiem nav iespējama sociāla un kultūras dzīves, attīstība, izraušanās no bedres.

Vairākas labdarības organizācijas Āfrikā ir realizējušas UPI projektus un secinājumi pašlaik ir: Namībijas reģionā pašnodarbinātība auga par 300%, Libērijā 1/3 daļa saņēmušo sāka savu biznesu, Indijā UPĪ saņemšana bija faktors, kā ietekmē 3 vairāk cilvēku sāka savu biznesu, bet 2 vairāk cilvēku sāka strādā ilgāk (laikam atrada interesantāku darbu), Kenijīā 90% saņēmušo nopirka lopus savām saimniecībām. Eksperimenti notiek Kanādā, Somijā - dažos reģionos.

Ko Jums nozīmē Maslova piramīda, vai ticat tam, ka drošība, pamatvajadzību apmierināšana Jums atvērtu jaunas čakras, lai socializētos, meklētu radošu piepildījumu, augtu garīgi, dotu atpakaļ sabiedrībai brīvprātīgā darbā vai tml.? Vai Jūs ticat šim psiholoģijas pasaciņām?

M_ela  Nopietni un personīgi es ticu Maslova piramīdai, kad nodrošinātas pamatvajdzības, ir visas iespējas augt garīgi un arī vēlme
ja tādas vēlmes nav principā, tad Maslova piramīda tur neko nemainīs.....

kas ir UPI?

nedolce_negabana  Varen esi studējis šo jautājumu:) Man domāt, tas atkarīgs no konkrēto smadzeņu stāvokļa un potenciāla. Ir cilvēki, kuri nekādi nav spējīgi "izrauties no bedres" (c), lai vai kādus pabalstus tiem nodrošinātu. Un ne jau pabalstos ir tā sāls. Neticu, ka pamatvajadzību apmierināšana paaugstina IQ. Tā vienkārši?

riebekle  Jā, par šiem eksperimentiem lasīju. Sākumā likās utopiski, bet, mazliet piedomājot un pamodelējot, es tur saskatu daudz patiesa. Ja nav jāiespringst par pamatvajadzību nodrošināšanu, tad - cik ilgi dirnēsi dīvānā pie tv? Nu mēnesi, divus, pusgadu...bet vienā brīdī pieleks, ka gribi kaut ko vairāk, ka vajag gandarījumu - iet un darīt to, kas patīk, kas ir vajadzīgs, interesants, aizraujošs. Cilvēks pa lielam ir sociāla būtne, kuram nepieciešama piederības sajūta, kuru var panākt, esot noderīgam, palīdzot, dodot savu ieguldījumu kaut kā labā vai vienkārši darot to, kas patīk un gūstot gandarījumu no citu atzinības. Daudziem izpausties kavē naudas trūkums un elementāru vajadzību apmaksāšana, tāpēc nav līdzekļu studijām vai hobijiem.

Skaidrita  Cilvēkam jākļūst profesionālam savā sfērā, un speciālistam šaurā jomā. Tad par konkurenci ar mašīnām runa neies. Cilvēkam jāattīstās, lai konstruētu mašīnas un organizēt darbu, kurš arvien vairāk tiek automatizēts.
Par pamatvajadzībām. Maslova piramīda bija labākais variants, uz kuru orientēties vēl gadus 15 atpakaļ. Bet viss kkad noveco, un šī pieeja arī, jo tiek veikti dziļāki pētījumi un izdarīti arvien jaunāki atklājumi par cilvēka psihi un citiem aspektiem. Piemēram, kad tuvam cilvēkam draud briesmas, daudzi cilvēki riskētu ar savu drošību, lai palīdzētu. Respektīvi, attieksme un attiecības bieži nosaka vairāk, nekā pamatvajadzības Maslova piramīdā.

Tinte  Neticu. Tieši tādai secībai kā piramīdā. Ja 1.punktā ir dzimumdzīves apmierināšana, bet vajadzība mīlēt un būt mīlētam tikai 3.punktā, tad tur kaut kas nav īsti pareizi.

Tilia  Tās nav pasaciņas, jo drošība ir pamatvajadzība gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem. Attiecībā uz šo - "beznosacījumu ienākumi cilvēku padarot par dārzeni, viņš neko nedara, tikai guļ..." - varu apgalvot, ka tas ir atkarīgs no cilvēka. Ir cilvēki, kuriem neko nedarīt, tikai gulēt, ir pretdabiski.

Dr_koshka  Oi, cilvēki, kāds tur IQ, vienkārši, ja mašīnu izbrīvētajiem cilvēkiem nav naudas, nav kas pērk mašīnu saražoto produkciju. Tāpēc kaut kāda naudiņa cilvēkiem ir jāiedod lai vņi varētu pirkt un uzturētu tirgus pieprasījumu.
Pie kam tie pirkumi mēdz būt visai dīvaini, kā, piemēram, jaunešiem dārgi viedtālruņi pie apstākļa, kad ne pašiem ne bērniem nav ko lāgā ēst. Un kur te ir drošības sajūta?

Bonny  Dr_koshak:

Tie mēsli (viedtālruņi u.c.) bērniem tiek pirkti, lai bērni spētu normāli iejustos savu vienaudžu (laikabiedru) vidē. Neaizmirsīsim, cik nežēlīga mēdz būt sabiedrība!!!

p.s. ciest nevaru šitos IQ mērītājus... Principā, tā Jūs demonstrējat pats savu bespēcību un aprobežotību!

Drole  "Nopietni psihologi taču tic Maslova piramīdai " -???


http://www.bbc.com/news/magazine-23902918
https://www.forbes.com/sites/stevedenning/2012/03/29/what-maslow-missed/#7ee439e5661b

Drole  "Kas notiktu ar LV, ar pasaules sabiedrību, ja tā kļūtu par IQ 14 punktiem gudrākā?" (C)
....................
Bail pat iedomaaties, kas notiktu ar pasaules sabiedriibu, ja taa sasniegtu "the guy with the 240 IQ" liimeni....

https://www.forbes.com/forbes/2003/1013/088.html#493d3edd1853

Fausts  Ar pamatvajadzību apmierināšanu ir par īsu izaugsmei. Jābūt ir kaut kādai motivācijai, perspektīvai, kādēļ, lai kaut ko mainītu.

neko  Nu par to, ko Maslovs tur sabāzis pamatvajadzības varētu pastrīdēties, man viņas ir citādas, bet pamatvajadzības ir jāapmierina. Bet ir ļoti būtiska nianse; viņas nebūs apmierinātas kamēr es viņas neapmierināšu saviem spēkiem. Patiesībā arī tam, ko neesmu ieguvis pats saviem spēkiem manas acīs nav īsti nekādas vērtības.

Teiksim tā: likt jumtu savai mājai (Maslova piramīdas augšējā daļa) man ir motivācijas, bet likt jumtu svešai mājai man viņas nav. Tad es labāk dzīvoju teltī.


p.s
"Šodien cilvēks konkurē ar mašīnu, mašīnas attīstās, ko darīt cilvēkam? Kurš uzvarēs konkurencē?"
Uzvarēs labāko mašīnu autors un tas, kas labāk ar viņam prot apieties. Tie ir tikai darbarīki.

Skarlete  Kāds nu kuram ir tas "jājamzirdziņs"...

Paņēma vecāmamma bērniņu pie rokas un teica: "Tici Maslova piramīdai!"...smieklīgi!:D

Skaidrita  andrisz

Tu domā, ka tā notiks visās sfērās?
Es vairāk kompetenta runāt par sociālās un veselības aprūpes sfēru, kur darbs notiek ar cilvēkiem. Un jo labāk izprot cilvēka situāciju, individuāli strādājot ar katru, jo labāki rezultāti, t.i.labākā sadarbība, īsāku laiku nepieciešama palīdzība, hospitalizācijas laiks. Matemātiskie aprēķini un statistika maz ko var palīdzēt, kad jānoskaidro, cik stipri cilvēkam sāp pēc operācijas. Katram sāpju slieksnis atšķiras, veselības stāvoklis atšķiras. Katram individuāli jāpiemeklē medikamenti, jo dažādas blakussaslimšanas, alerģijas. Un kurš cilvēkam skaidros, kad un kā jālieto medikamenti, ja hronoloģiskais vecums ir 30 gadi, bet uztvere kā 15 gados?
Ja ir iespējams, pasaki, lūdzu, kur es varētu uzzināt vairāk par šo jautājumu?

Liete  Reāli ir, ka daļā mediķu pakalpojumu cilvēks var tikt aizstāts ar mašīnu. Derēs inteliģenta&ietaupīt griboša pacienta gadījumā, kurš savadīs kompjūterā savus datus pats, vai vēl labāk-vnk ielogosies savā profilā.Tad nosvērsies utt patsb, būtībā visus šos pakalpojumus jau piedāvā viedtālruņu aplikācijas. Būs izstrādātas programmas diagnozes noteikšanai. Pacients ievadīs anamnēzes datus, bet dators viņu svērs, mērīs,skenēs, analizēs analīžu rezultātus savietojot tos ar pagaidu dg

Skaidrita  Liete

Telemedicīnai jau ir rezultāti, tas gan.
Bet veselības aprūpe ir ļoti jūtīga tēma, jo vairāk, kad cilvēks nespēj pats par sevi parūpēties.

Bonny  Kas attiecas uz Masloviem un citiem teorētiķiem, tad teikšu vienkārši: cik "reliģiju" (psiholoģijas teorētiķu), tik "ticības" veidu un paveidu.
Ja domāju par to, vai ir kāda "vienīgā", "īstā", "pareizā" teorija, tad nākas secināt, ka, jebkura sabiedrība, kā jau mākslīgi veidots sociāla struktūra, pieprasa kaut kādu atskaites sistēmas, bet kopumā - visa šī formu daudzveidība, kuras uztveri mums nodrošina dažādie maņu orgāni, ir optiksa ilūzija...
Tā saka daudzi apskaidrotie un es sliecos ticēt viņiem...
Te viens no viņiem:
https://www.youtube.com/watch?v=5fu8hRS_ivU

Līdzīgi jautājumi
Uzdot jautājumu
Iepazīšanās internetā Vēlies iepazīties vai meklē draugus? Iepazīšanās internetā - viss par iepazīšanos internetā, atsauksmes, padomi, kā arī plašākā iepazīšanās sludinājumu datu bāze. www.iepazisanas-interneta.lv
Kontakti: info@jautajums.lv | Lietošanas noteikumi
jautajums.lv sadarbojas ar iepazīšanās portālu oHo.lv.
© 2010
Lietojam sīkfailus, lai personalizētu saturu un reklāmas. Sapratu